Antika Halı

antika halı

Antika halı el emeği göz nuru halılar her coğrafyanın kendine has renkleri desenlerini barındıran ömrü bir asıra yaklaşmış el dokuması halı çeşitleridir. Dünyanın en eski halı çeşidi ise Altaylar tarafından dokunmuş olan düğümlü pazırık halısıdır Niğde halıcılık birliği tarafından aslına uygun olarak dokunmuştur antika halılara baktığızda her yörenin ve bölgenin izlerini taşımasıdır o bölgede yaşayan hayvan veya kuş figürlerinin yanı sıra otantik anadolu desenlerinide sıkça görmekteyiz. Yaşanmış bir olayı ilmek ilmek işleyen hanımlar  sevgisini hüznünü halıya işlemişlerdir. Genellikle yün kullanılan halılarda bazı bölgelerde ipek kullanıldığı gözlenmektedir saray halıları ise saray nakkaşları tarafından çizilen desenlere göre dokunmuşlardır antika halının değerini anlamak için eski olması önemlidir ama seneler önce kim tarafından hangi malzemeyle ne kadar özenle dokunduğu önemlidir. Anadolu halıları diğer bölgelerde dokunan halılara göre daha karakteristik emek verilmiş halılardır bergama, uşak, milas, konya, erzurum, hereke, kayseri cezaevi, kayseri  halıları birbirinin aynıları değildir. Yün ile doğal boyalar kullanılarak üretilen bu halılar yumaşaklık ve güzellik bakımından eşsizlerdir.

[lightbox thumb=”http://www.kentikinciel.com/wp-content/uploads/2013/10/anadolu-halisi.jpg”]

Halının yaşını nasıl anlarız yaşını anlamak kolay değildir renklerin canlı yünün yumaşak ve parlak olması halının yaşını göstermektedir kullanılan malzeme ve desenler halı nekadar eskiyse çok daha güzel ve detaylı oluyor ufak tefek yanlışlar halının sanat dediğimiz olayıdır halının yaşını anlamak çok zordur bu bir  tecrübe işidir görerek dokunarak öğrenilen bi iştir antika halı alanlar tarafından uzman kişilerin yaptığı  antika halı alım satım işidir başa dönmek gerekirse malzeme, tasarım ve güzel renkler bir halının değerini oluşturmaktadır yıların eskitemediği halılar ise antika halı oluyor antika ipek halı ve antika halı nereden alınır antika halı işine saygı duyan antika halıyı ön planda tutan kaybedesek bir ismi olan işinin arkasında duran mağazalardan alınmalıdır.

Antika halıyı bilerek almak zordur ye çok iyi bilmeniz gerekiyor yada ismine güvenilir bir mağazadan almanız gerekmektedir antika halının bakımı güveye karşı  naftalin ile sarıldıktan sonra  uygun bir yere koyulmalıdır temizliği ise fazla asitli temizleyiciler kulanılmamalıdır onun yerine beyaz sabun ve halı şampuanını  beyaz bir biz ile ıslatıp köpürtdükten sonra fazla ıslatmadan hafif nemli şekilde antika halının temizliğini yapmış olursunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir